LLT Cup 4: Complete Playoffs Results and Final Standings

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

The complete results of the Liga La Trinidad, Season 4 Playoffs:

liga_lt_logo_herald

Liga La Trinidad, Season 4
Bracket A Playoff Round
Semifinals
Series 1: GWE (1) 101, St. Peter (4) 95
Series 2: Crossroads (2) vs Isaac (3)
   Game 1: Isaac 84, Crossroads 74
   Game 2: Isaac 114, Crossroads 95
Final Round
Battle for Third:
  Crossroads defeated St. Peter by forfeiture
Championship:
  GWE 102, Isaac 100.
Liga La Trinidad, Season 4
Bracket D Playoff Round
Semifinals
Series 1: Isaac (1) 97, GWE (4) 85
Series 2: Isaiah 7:14 Bulldogs (2) vs Santisima Trinidad-ARCGO (3)
   Game 1: Santisima Trinidad-ARCGO 102, Isaiah 7:14 Bulldogs 82
   Game 2: Santisima Trinidad-ARCGO 105, Isaiah 7:14 Bulldogs 94
Final Round
Battle for Third:
  Isaiah 7:14 Bulldogs 82, GWE 76
Championship:
  Santisima Trinidad-ARCGO 100, Isaac 95
Liga La Trinidad, Season 4
Bracket F Playoff Round
Semifinals
Series 1: RPD Warriors (1) 103, Isaac (4) 69
Series 2: Wiseprint-Isaiah 7:14 (2) vs Happy Homes (3)
   Game1: Happy Homes 90, Wisepint-Isaiah 7:14 83
   Game2: Happy Homes 85, Wiseprint-Isaiah 7:14 84 OT
Final Round
Battle for Third:
  Wiseprint-Isaiah 7:14 defeated Isaac by forfeiture
Championship:
  RPD Warriors 100, Happy Homes 90
Liga La Trinidad, Season 4
Bracket G Playoff Round
Semifinals
Series 1: Isaac (1) 104, ARCGO-Isaiah 7:14 Bulldogs (4) 98
Series 2: FMA (2) vs Fivers-Aquisan (3)
   Game 1: Fivers-Aquisan 70, FMA 57
   Game 2: Fivers-Aquisan 83, FMA 82
Final Round
Battle for Third:
  FMA 96, ARGCO-Isaiah 7:14 Bulldogs 74
Championship:
  Isaac 86, Fivers-Aquisan 74
Liga La Trinidad, Season 4
Bracket H Playoff Round
Semifinals
Series 1: CCDC Employee Admirals (1) vs Marketeers (4)
   Game 1: Marketeers 99, CCDC Employee Admirals 89
   Game 2: CCDC Employee Admirals 112, Marketeers 86
Series2: Gardenville (2) 88, Delson (3) 79
Final Round
Battle for Third:
  Delson defeated the Marketeers by forfeiture.
Championship:
  CCDC Employees 102, Gardenville 96
Liga La Trinidad, Season 4
Bracket I Playoff Round
Semifinals
Series 1: Falcon (1) 91, Eagles (4) 62.
Series 2: Northbase Thunders (2) vs DRJ (3)
   Game 1: DRJ 101, Northbase Thunders  90
   Game 2: DRJ 79, Northbase Thunders 72
Final Round
Battle for Third:
  Eagles 85, Northbase Thunders 80.
Championship:
  DRJ 108, Falcon 102
Liga La Trinidad, Season 4
Bracket 35Up Commercial Playoff Round
Semifinals
Series 1: Isaiah 7:14 Bulldogs (1) vs Isaac (4)
  Game 1: Isaac 101, Isaiah 7:14 Bulldogs 90
  Game 2: Isaac 97, Isaiah 7:14 Bulldogs 84
Series 2: Crossroads(2) 112, PROCOR Firesteeds (3) 86
Final Round
Battle for Third:
  Isaiah 7:14 Bulldogs vs PROCOR Firesteeds (11:30AM Oct 2, Sun, La Trinidad Municipal Gym)
Championship:
  Isaac 89 Crossroads 74
Liga La Trinidad, Season 4
Bracket 40s Playoff Round
Semifinals
Series 1: Isaac(1)81, BSU Amigos(4)58
Series 2: Chalpin Builders (2) vs Isaiah 7:14 Bulldogs (3)
   Game 1: Isaiah 7:14 Bulldogs 97, Chalpin Builders 73
   Game 2: Isaiah 7:14 Bulldogs 73, Chalpin Builders 66
Final Round
Battle for Third:
  Chalpin Builders defeated the BSU Amigos by forfeiture
Championship:
   Isaac 90, Isaiah 7:14 Bulldogs 85 OT
Liga La Trinidad, Sesaon 4
Under 34 Inter-Brgy Playoff Round
Semifinals
Series 1: Pico (1) 99, Cruz (4) 96
Series 2: Puguis (2) vs Poblacion (3)
   Game 1: Poblacion 91, Puguis 86
   Game 2: Poblacion 98, Puguis 93
Final Round
Battle for Third:
  Puguis 100, Cruz 99
Championship:
  Poblacion 115, Pico 107
Liga La Trinidad, Sesaon 4
35 Up Inter-Barangay Playoff Round
Quarterfinals
Series 1: Pico (6)105, Puguis (3) 88.
Series 2: Betag (5) 87, Balili (4) 84.
Semifinals
Series 1: Poblacion (1) 103, Betag 91.
Series 2: Cruz (2) vs Pico
   Game 1: Pico 92, Cruz 75
   Game 2: Pico 97, Cruz 75
Final Round
Battle for Third:
  Betag 99, Cruz 64
Championship:
  Pico 90, Poblacion 82

Complete Results of playoff games:

Oct 2, Sun, (La Trinidad Municipal Gym):
Isaiah 7:14 102, PROCOR 97 (35Up commercial battle for third);
Isaac (1) 86, Fivers-Aquisan (3) 74 (G championship);
RPD Warriors (1) 100, Happy Homes (3) 90 (F championship);
(Santisima-ARCGO (3) 100, Isaac (1) 95) (D championship);
Isaac (4) 89, Crossroads (2) 74 (35Up commercial championship);
GWE (1) 102, Isaac (3) 100), A championship.

Sep 30, Fri (Baguio City High Gym):
Isaac (4) 97, Isaiah 7:14 Bulldogs (1) 84 (35 Up commercial semifinals);

Sep 29, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
Crossroads (2) 112, PROCOR Firesteeds (3) 86 (35 Up commercial semifinals);
Isaac (4) 88, Isaiah 7:14 Bulldogs (1) 84 (35 Up commercial semifinals);

Sep 28, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
FMA 96, ARCGO-Isaiah 7:14 74 (G battle for third);
Isaac 90, Isaiah 7:14 Bulldogs 85 OT (40s championship).

Sep 25, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
Chalpin Builders defeated the BSU Amigos by forfeiture (40s, battle for third);
DRJ 108, Falcon 102 (I championship);
CCDC Employees 102, Gardenville 96 (H championship);
Crossroads defeated St. Peter by forfeiture (A battle for third);
Isaiah 7:14 Bulldogs 82, GWE 76 (D battle for third).

Sep 24, Sat (La Trinidad Municipal Gym):
Betag 99, Cruz 64 (35Up Inter-Barangay battle for third);
Wiseprint-Isaiah 7:14 defeated Isaac by forfeiture (F battle for third);
Isaac (3) 114, Crossroads (2) 95 (A, semifinals);
Pico (6) 90, Poblacion (1) 82 (35Up Inter-Barangay, championship)

Sep 23, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
Delson (3) defeated the Marketeers (4) by forfeiture (H battle for third);
Eagles (4) 85, Northbase Thunders (2) 80 (I battle for third).

Sep 22, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
Pico (6) 97, Cruz (2) 75 (35Up Inter-Barangay semifinals, game 2);
Santisima Trinidad-ARCGO (3) 105, Isaiah 7:14 Bulldogs (2) 94 (D semifinals, game 2);
Fivers-Aquisan (3) 83, FMA (2) 82 (G semifinals, game 2).

Sep 21, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
Happy Homes (3) 85, Wiseprint-Isaiah 7:14 (2) 84 OT (F semifinals, game 2).

Sep 20, Tue (La Trinidad Municipal Gym):
Isaiah 7:14 Bulldogs (3) 73, Chalpin Builders (2) 66 (40s semifinals, game 2);
CCDC Employees (1) 112, Marketeers (4) 86, (H semifinals, game 1);
Puguis 100, Cruz 99 (34Under Inter-Barangay, battle for third);

Sep 18, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
Gardenville (2) 88, Delson (3) 79 (H semifinals);
Happy Homes (3) 90, Wiseprint-Isaiah 7:14 Bulldogs (2) 83 (F semifinals);
Isaac (1) 81, Amigos (4) 58 (40s semifinals);
Isaiah 7:14 Bulldogs (3) 97, Chalpin Builders (2) 73 (40s semifinals, game 1);
GWE (1) 101, St. Peter (4) 95 (A semifinals);
Isaac (3) 84, Crossroads (2) 74 (A semifinals);
Isaac (1) 104, ARCGO-Isaiah 7:14 Bulldogs 98 (G semifinals).

Sep 17, Sat (La Trinidad Municipal Gym):
Marketeers (4) 99, CCDC Employees (1) 89 (H semifinals, game 1);
Fivers 70, FMA (2) 57 (3) (G semifinals);
RPD (1) 103, Isaac (4) 69 (F semifinals);
Pico (6) 92, Cruz (2) 75 (35Up Inter-Barangay, semifinals);
Poblacion 115, Pico (1) 107 (3) (34 Under Championship).

Sep 11, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
Santisima Trinidad-ARCGO 102, Isaiah 7:14 Bulldogs 82 (D, Semifinals);
Isaac 97, GWE 85 (D, Semifinals);

Sep 9, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
Poblacion 103, Betag 91 (35Up Inter-Barangay, semifinals).

Sep 7, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
DRJ 79, Northbase 72 (I, semis).

Sep 5, Mon, (La Trinidad Municipal Gym):
Pico 105, Puguis 88 (35Up Inter-Barangay, quarterfinals).

Sep 4, Sun, (La Trinidad Municipal Gym):
Poblacion 98, Puguis 93 (34Under Inter-Barangay, semis);
Falcon 91, Eagles 62 (I, semis).

Aug 31, Wed, (La Trinidad Municipal Gym):
Betag 87, Balili 82 (35Up Inter-Barangay, quarterfinals).

Aug 29, Mon, (La Trinidad Municipal Gym):
DRJ 101, Northbase 90 (I,semis);
Pico 99, Cruz 96 (34Under Inter-Barangay, semis);
Poblacion 96, Puguis 81 (34Under Inter-Barangay, semis);

By ARMANDO M. BOLISLIS With reports from DENVER MELCHOR.

Comments