Baguio City Jins heave a total 38 medals in Batang Pinoy Luzon-Leg

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

MALOLOS BULACAN – Baguio City Taekwon Do Jins heaved a total of 38 medals in the recently concluded Batang Pinoy Luzon Leg Taekwondo Championships held last July 18-23, 2015 at the Robinsons Place in Malolos City, Bulacan, who participated in the Poomsae (form) events, and Individual Sparing (Kyorugi) events.

The Baguio Taekwondo delegates who came from three Taekwondo gyms namely; Baguio Defenders, YMCA-UFC, and GB Taekwondo. The Baguio Taekwondo Jins bested their opponents in the Group Poomsea or (Forms) event, Pair Poomsea event and Individual Poomsea to bring home a total of 7 gold medals, 6 silver medals and 8 bronze medals.

The Baguio Taekwondo Jins also topped their opponents in the Individual Sparing (Kyorugi) evnts  to add their medal haul by winning 5 gold medals, 4 silver medals, and 8 bronze medals. The Baguio City Taekwondo delegation under the care of Coach Melvin Morte, Arnold Oglayon and Gilbert Balancar also brought home the Cadet Boys Division Championship, Cadet Girls Division Championship to take home the bacon as the Batang Pinoy Luzon Leg Over all Champions.

POOMSAE EVENT (FORMS)

Gold Silver Bronze
 

GROUP POOMSAE

-Chelsea Xen Tacay

-Xaphrine Paijhe Rivera

-Laeia Simoune Soria

 

INDIVIDUAL POOMSAE

Justin Kobe Macario

Chelsea Xen Tacay

 

PAIR POOMSAE

– Xaphrine Paijhe Rivera

-Irven Dhale Langaoen

 

GROUP POOMSAE

Justin Kobe Macario

Shane Jeremy Benavente (YMCA)

Cody Aaron Alilis

 

INDIVIDUAL POOMSAE

Laeia Simoune Soria

 

 

PAIR POOMSAE

Shane Jeremy Benavente (YMCA)

Mariah Trenyce Co

 

 

GROUP POOMSAE

Maria Aljana Erece

Mariah Trenyce Co

Ayesha Pebbles Alilis

 

 

INDIVIDUAL POOMSAE

Arvin James Fajardo

Irven Dhale Langaoen

Maria Aljana Erece

 

PAIR POOMSAE

Arvin James Fajardo

Ayesha Pebbles Alilis

 

SPARRING EVENT (KYORUGI)

Gold Silver Bronze
 

 

Josea Dizon

Rama Chandra Liporada

Ejay Dongbo

Justin Carl Nacua

Disney Sheridann Romuar

 

Jacquelene Buenavente

Arriana Rocel Badando

Rustom Leganso

Nathaniel Supanga

 

 

 

Liquiza Obas

Rommel Anthony Ulat

Jessa Tumlayen

James Emmanuelle Macasaet

Lemuel Kaleb Gloria

Atilla Fias-ilon

Edronel Lidua

Josh Caguioa

 

Cadet Boys —CHAMPION

Cadet Girls —CHAMPION

*** OVER –ALL CHAMPION ***

Coaches: Melvin Morte, Arnold Oglayon & Gilbert Balancar

Comments